Znacznie fachowej rehabilitacji po endoprotezie

W ostatnich latach możemy obserwować bardzo duży postęp różnych gałęzi medycyny. Warto zwrócić uwagę, że nie o wszystkich się mówi, ponieważ do publicznej wiadomości najczęściej docierają spektakularne odkrycia. Tymczasem warto zdawać sobie sprawę, że to udoskonalenie przeprowadzanych już zabiegów daje najlepsze efekty dla pacjentów, ponieważ stają się one zdecydowanie bezpieczniejsze i mają mniej powikłań.

Istotność fachowej rehabilitacji po endoprotezie

fachowa rehabilitacja - endoprotezaJednym z takich zabiegów, który choć jest stosowany od dawna, to w ostatnich latach został bardzo udoskonalony, jest endoprotezoplastyka stawu biodrowego. Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że liczą się tu nie tylko umiejętności chirurga, ale także współpraca całego zespołu i jak najszybsze włączenie działań takich jak fachowa rehabilitacja – endoproteza musi być bowiem nie tylko odpowiednio umiejscowiona, ale także właściwie używana. Na takiej rehabilitacji pacjent dowie się, w jaki sposób powinien obciążać kończynę, w której ma endoprotezę, aby jak najbardziej przyspieszyć powrót do zdrowia. Dodatkowo pod okiem czujnym okiem fizjoterapeuty będzie mógł bezpiecznie uczyć się w jaki sposób poruszać się w obrębie łóżka, a także poza nim, przy użyciu kul. To sprawi, że nie będzie ryzyka utraty równowagi, czy też nieprawidłowego poruszania się, które mogłoby uszkodzić endoprotezę. Jest to bardzo ważne szczególnie w pierwszych dniach po operacji, ale także później, gdy przejdziemy do etapu wzmacniania kończyny operowanej.

Podsumowując, endoprotezoplastyka jest jednym z działów medycyny, w którym dokonał się duży postęp. Dzięki fachowej rehabilitacji po zabiegach endoprotezy, znacząco zmniejszyła się liczba powikłań pooperacyjnych, a pacjenci, którzy zostali poddani takiemu zabiegowi, zdecydowanie szybciej powracają do normalnego funkcjonowania.