Zalety pras krawędziowych

Elementy używane w produkcji, bardzo często są wykonane ze stali i poddane dodatkowo procesowi galwanizacji. Dzięki temu, takie elementy jak blachy czy pręty są znacznie bardziej odporne miedzy innymi na kontakt z wilgocią. Oczywiście nie każdy sposób obórki sprawdzi się w przypadku takich elementów.

Jaka prasa krawędziowa jest najdokładniejsza?

ciche prasy krawędzioweStal należy do jednych z najczęściej wykorzystywanych surowców w produkcji. Bardzo często używane w produkcji elementy ze stali, na przykład blachy, są poddawane procesowi galwanizacji. Dzięki tmeu takie elementy są zacznie bardziej odporne, ale z drugiej pewne problemy może sprawdzić ich obróbka. Używanie na przykład frezarki czy wycinarki laserowej w takich zastosowań może sprawić, że naniesiona w wyniku procesów galwanizacyjnych powłoka ochronna ulegnie uszkodzeniu. Dlatego też, w przypadku takich elementów ze stali znacznie lepiej sprawdzą się maszyny takie jak ciche prasy krawędziowe. Maszyny te bowiem, do obróbki wykorzystują siły mechaniczne działające odśrodkowo, dzięki czemu powłoka ochronna danego stalowego elementu pozostaje nienaruszona nawet na krawędziach.  Jak działają prasy krawędziowe? Arkusz blachy, który ma zostać obrobiony, umieszcza się w prasie, gdzie jest on przełamywany w wybranym miejscu, dzięki oddziałującym siłom mechanicznym i fizycznym. Dzięki temu, uzyskujemy w ten sposób idealnie równie krawędzie obróbki, a dodatkowo nie ma żadnych nierówności czy też niedoskonałości na krawędziach. Prasy krawędziowe zawsze były maszynami bardzo prostymi w obsłudze, ale prostota obsługi uległa zwiększeniu odkąd wyposażono tę maszynę w sterowanie komputerowe. Dzięki temu osiągane rezultaty obróbki są nie tylko niezwykle precyzyjne, ale również i niezwykle powtarzalne – można uzyskać podobne rezultaty obróbki nawet na dużej partii blachy. Jest to więc szczególnie polecany typ maszyny do obróbki dla tych producentów, którzy zajmują się produkcją na szeroką skalę, na przykład producentów pokryć dachowych. Nowoczesne prasy krawędziowe pracują bardzo cicho, ze względu na ich bardzo wysoką moc. Jest to ich duża zaleta, w porównaniu do niegdyś używanych pras krawędziowych, których praca była z kolei bardzo głośna i przez to nieprzyjemna dla pracowników i otoczenia.

Dobranie odpowiedniej maszyny do obróbki do konkretnego surowca jest bardzo istotna. Wybór złego sposobu obróbki może bowiem skutkować uszkodzeniem danego materiału, albo też utartą jego pozytywnych właściwości. Dlatego też obecnie tak dużą popularnością cieszą się maszyny do obróbki ze sterowaniem komputerowym.