Zalety ewidencji czasu pracy

Osoby pracujące w trasie jeżdżące samochodem jako kierowcy mają inny tryb pracy niż pracownicy biurowi, produkcyjni. Nie pracują osiem godzin, bądź dwanaście. Całkiem inaczej liczy się im czas pracy. Wiadomo, że będąc kierowcą należy być bardzo skupionym na otoczeniu i to co pojawia się nam na drodze.

Pomiar czasu pracy wśród kierowców

kompleksowa ewidencja czasu pracy kierowcówPomiar czasu pracy jest ważny szczególnie wśród kierowców ciężarowych samochodów podróżujących po całym kraju, a nawet po całej Europie. Również kompleksowa ewidencja czasu pracy kierowców jest ważna podczas świadczenia usług w przewozie ludzi w głąb kraju, bądź w przewozach międzynarodowych. W samochodach jest specjalna maszynka, której zadaniem jest liczenie godzin kierowy prowadzącego samochód. Optymalny czas to cztery godziny. Po tym czasie kierowca może czuć zmęczenie. Zmniejsza się spostrzegawczość podczas zmęczenia i jest możliwość zaśnięcia podczas prowadzenia samochodu. Dlatego często podczas wycieczek, czy podczas długich podróży jest dwóch kierowców. Natomiast ta maszynko wskazuje czas kiedy powinna nastąpić zmiana kierowcy. Każdy z kierowców ma swój identyfikator, który z czytuje podczas rozpoczęcia jazdy. Dzięki temu pracodawcy wiedzą który kierowca prowadzi autokar i czy zmiana kierowców następuje zgodnie z przepisami dotyczącymi czasu pracy kierowcy. W czasie kiedy jeden z kierowców prowadzi pojazd, drugi może odpocząć przed wróceniem do prowadzenia autokaru.

W ciężarowych samochodach jest inaczej, ponieważ jest jeden kierowca. Dlatego kierowca po przejechaniu pewnej ilości czasu musi zatrzymać się na postój. Dopiero po upływie pewno czasu rejestrator czasu pozwala na dalszą podróż. Ewidencja czasu pracy kierowców jest przydatnym urządzeniem zapewniającym możliwość kontrolowania kierowcy przez pracodawce.