Zaawansowany sprzęt medyczny do pomiaru pracy serca

 

Współczesna medycyna jest w dużej mierze oparta nie tylko na ogromnej wiedzy lekarzy, ale także na sprzęcie, który pomaga im w codziennej pracy i dostarcza mnóstwo cennych informacji o zdrowiu pacjentów. Zapewne wielu z nas spotkało się z tymi urządzeniami podczas pobytu w szpitalu, inni natomiast na pewno znają je chociażby z filmów.

Rola medycznych kardiomonitorów w diagnozie pacjenta

medyczny kardiomonitorJednym z takich urządzeń jest kardiomonitor, czyli urządzenie, które jest wykorzystywane do pomiaru pracy serca. Jest to z reguły zestaw czujników, które podłączone do pacjenta w sposób ciągły monitorują pracę jego serca. Wyniki pomiarów dostępne są na monitorze, który wyświetla tętno i częstotliwość bicia serca. Prawie każdy medyczny kardiomonitor posiada także funkcję alarmu, zazwyczaj dźwiękowego, który informuje personel medyczny o zaistniałych sytuacjach zagrożenia. W przypadku gdy tętno jest zbyt wysokie lub nie ma go wcale wydziela się głośny sygnał dźwiękowy, którego zadaniem jest wszczęcie alarmu wśród personelu, aby mógł on zareagować w odpowiedni sposób. Kardiomonitor prawie zawsze stosuje się w przypadku pacjentów w ciężkim stanie, u których ciężko jest w inny sposób stwierdzić w jaki sposób pracuje ich organizm. Współcześni lekarze, pytani o zdanie jednogłośnie odpowiadają, że nie wyobrażają sobie swojej pracy bez tego urządzenia. Od pacjentów ciężko jest w jednoznaczny sposób usłyszeć jak się czują, natomiast kardiomonitor przedstawia jasne i czytelne informacje.

Kardiomonitory występują na rynku od lat, jednak, jak twierdzą eksperci, ciągle jest ich mało we współczesnych szpitalach. Ich zakup jest jednak bardzo drogi, stąd też występuje ich deficyt. Oczywiście szpitale powinny dążyć do tego, aby były wyposażone w profesjonalny sprzęt dobrej jakości. Jest to gwarancją profesjonalnej opieki i zdrowia ich pacjentów.