Wpływ hydro-akumulatorów na pracę maszyzny

Pomimo tego, że akumulatory kojarzą się nam głównie z samochodami osobowymi, są one montowane również w maszynach rolniczych czy produkcyjnych, wyposażonych w napęd hydrauliczny. Ich rola jednak jest zupełnie inna, gdyż nie dostarczają one energii elektrycznej danej maszynie, a tej hydraulicznej. Mają one więc bardzo duży wpływ na osiągani danej maszyny.

Jak naprawiać akumulatory hydrauliczne?

akumulatory hydrauliczne - profesjonalna naprawaAkumulatory kojarzą nam się głównie z zapewniającymi dostęp energii elektrycznej elementami montowanymi w samochodach osobowych. Jak się jednak okazuje, odmiany akumulatorów, zwana hydro-akumulatorami, montowana jest również w maszynach rolniczych czy też przemysłowych, wyposażonych w napęd typu hydraulicznego. Nie zapewniają one jednak maszynie energii elektrycznej, ale hydrauliczną, wiec mają bardzo duży wpływ na to, jaka jest wydajność danej maszyny w czasie dużego obciążenia. Czasem zdarza się, że tego typu akumulator, na skutek niekorzystnych czynników pracy, przestaje działać prawidłowo, co bardzo negatywnie odbija się na wydajności danej maszyny. Wtedy podobnie jak w przypadku akumulatorów elektrycznych, jedynym rozwiązaniem jest regeneracja takich akumulatorów. Jeżeli chodzi o akumulatory hydrauliczne – profesjonalna naprawa jest obecnie wykorzystywana przez wiele różnego rodzaju serwisów w Polsce. Tutaj, podobnie jak w innych ważnych podzespołach usprawniających pracę napędu hydraulicznego, główną przyczyną nieprawidłowości pracy hydro-akumulatorów jest nieszczelność. Dlatego też pierwszym działaniem, jaki podejmują zazwyczaj serwisanci w przypadku tego typu akumulatorów, jest sprawdzenie szczelności ich pęcherzów. Można to sprawdzić po prostu badając poziom ciśnienia w akumulatorze. Następny krok to uszczelnienie hydro-akumulatora, oraz wyregulowanie ciśnienia w pęcherzu do wymaganego poziomu, poprzez uzupełnienie azotu. Bardzo ważne jest również, aby wszystkie mocno zużyte czy uszkodzone elementy hydro-akumulatora, takie jak uszczelnienia czy tez zawory, zostały wymienione na nowe. Dzięki temu istnieje większa szansa na to, że podobnego rodzaju problemy nie pojawią się w przyszłości. Naprawa hydro-akumulatorów może się odbyć w serwisie lub na miejscu wystąpienia usterki, dzięki czemu dana maszyna szybciej będzie mogła wrócić do pracy.

Napęd hydrauliczny jest w obecnych czasach niezwykle popularny. Warto pamiętać jednak, że usterka chociażby jednego jego elementu może spowodować nieprawidłowości w pracy maszyny z tego typu napędem. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest profesjonalna regeneracja.