Skuteczne ocieplanie domu pianą

Wiele osób po wybudowaniu swojego domu dopiero wtedy zauważa pewne niedociągnięcia. W szczególności często słyszy się o problemach wynikających ze zbyt słabego ocieplania budynków. Niektórzy z nas nawet zupełnie zapominają o stworzeniu termoizolacji. Nic jednak nie jest stracone. Nawet po wielu latach od wybudowania domu można skutecznie go docieplić. Wystarczy tylko wybrać odpowiednie materiały do tego zadania.

Skuteczna termoizolacja pianką

ocieplenie pianką - mazowieckieZ jakim materiałem budowlanym najczęściej kojarzone jest ocieplanie? Oczywiście ze styropianem. Od wielu lat ten materiał jest do ocieplania stosowany i efekty są bardzo dobre. Jednak są też pewne minusy związane z ocieplaniem styropianem. Jednym z nich może być chociażby to, że styropian nakłada się dość trudno i nie obejdzie się bez poważniejszych remontów. W związku z tym warto sięgać po nowoczesne rozwiązania. Do takich zaliczyć można ocieplenie pianką – Mazowieckie jest zaś jednym z tych województw, w którym można z łatwością znaleźć sprawdzone firmy, które na co dzień się takim ocieplaniem zajmują. Pianka poliuretanowa wykorzystywana do ocieplania domów jest tworzona w miejscu w którym wykonywane są prace. Firma zajmująca się ocieplaniem z użyciem pianki PUR przywozi na miejsce całą aparaturę oraz dwie beczki ze składnikami, które po połączeniu tworzą piankę poliuretanową. Pierwszym ze składników pianki jest polikarbaminian a drugim utwardzacz. W zależności od tego jaką piankę chcemy uzyskać to stosuje się inny składnik. Natomiast utwardzacz zawsze wykorzystuje się ten sam. Obecnie dostępna jest pianka poliuretanowa o komórkach otwartych lub zamkniętych. Te drugie są stosowane głównie z tego powodu, że przejawiają bardzo niski współczynnik przewodnictwa termicznego. Natomiast pianka o strukturze otwartej pozwala zapobiegać powstawaniu mostków termicznych ponieważ przepuszcza ona parę wodną oraz inne gazy. Porowata struktura tej pianki zapobiega dodatkowo występowaniu grzybów czy pleśni.

Jedynym przeciwwskazaniem związanym ze stosowaniem pianki poliuretanowej jest nakładanie jej na wilgotne drewno, z którego stworzona jest więźba dachowa. Jednak każda firma zajmująca się nakładaniem pianki dokonuje najpierw dokładnych pomiarów wilgotności drewna. Dodatkowo wykonane zostanie zabezpieczenie wielu elementów znajdujących się w pomieszczeniu, w którym będą wykonywane prace. W szczególności zaleca się ochronę okien, drzwi oraz podłogi jeśli nie jest ona betonowa. Jak widać pianka PUR to naprawdę świetny materiał, którym można efektywnie ocieplić dom.