Rodzaje tkanin do odzieży roboczej

 

Odzież robocza, zwłaszcza najzwyklejsza odzież, używana przez niemal wszystkich pracowników, niezależnie od tego, czym się zajmują, szyta jest z tkaniny brezentowej. Taka tkanina jest bowiem dość gruba, sztywna, i bardzo dobrze znosi wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, oraz chemiczne. Nie jest jednak całkowicie uniwersalną tkaniną.

Tkaniny do szycia różnych wariantów odzieży ochronnej

tkaniny na odzież ochronnąBrezentowe ubrania robocze sprawdzają się najlepiej wszędzie tam, gdzie nie ma wysokiego poziomu zagrożenia ze strony substancji chemicznych. Są więc noszone przez załogi budowlane, pracowników zakładów produkcyjnych oraz personel nie zajmujący się pracą z użyciem silnej chemii. Syntetyczne tkaniny na odzież ochronną, natomiast, przeznaczone są do szycia odzieży dla pracowników wykonujących zadania w wysokich temperaturach, lub też na dużej wysokości. Są to bardzo cienkie tkaniny, przede wszystkim chroniące przed silnym wiatrem, ale również w ograniczonym stopniu odporne na chemikalia. Są na tyle lekkie, iż stroje z nich uszyte najczęściej służą jako odzież letnia, lub też do pracy w bardzo gorących pomieszczeniach zakładu produkcyjnego. Tkaniny chemioodporne są natomiast rzadko spotykanymi materiałami, z których wykonuje się odzież roboczą. Są odporne na większość środków chemicznych, zarówno standardowych jak i żrących, jakie wykorzystywane są podczas pracy w zakładach produkcyjnych, dlatego też zawsze są podstawowym materiałem, z jakiego szyje się stroje ochronne.

Nie jest to jednak idealna tkanina do szycia innych rodzajów stroju roboczego, gdyż jest sztywna, bardzo gruba, i niekoniecznie sprawdza się w wysokich temperaturach z racji iż nie przepuszcza powietrza. Jest więc niemal wyłącznie stosowana do szycia odzieży do stanowisk chemicznych.