Rodzaje obroży dla psów

W sklepach zoologicznych możemy znaleźć wiele rodzajów obroży dla psów. Są obroże z materiału, skórzane, przeciwpchelne, kolczatki i puszorki. To takie główne rodzaje. Jeśli to nasz pierwszy pies, wybór obroży może być nie lada wyzwaniem. W dzisiejszym artykule przybliżę trochę informacji o każdym rodzaju i zwrócę uwagę na to, którą obrożę kiedy wybrać.

Jaką obrożę dla psa wybrać?

obroża dla psaTak naprawdę wszystko zależy od tego jakiego mamy psa. Jeśli mamy aktywnego psa, z którym planujemy na przykład biegać, zawsze polecam wtedy puszorek. Puszorki nie są klasycznymi obrożami, to raczej coś w rodzaju połączenia obroży z szelkami. Są też lepszym wyborem w przypadku czworonogów o krótkiej szyi. Jeśli chodzi o klasyczne obroże mamy do wyboru skórzane i wykonane z materiału. Skórzane są oczywiście trwalsze, dlatego sprawdzą się w przypadku dużych, silnych ras. Jednak materiałowa obroża dla psa o odpowiedniej grubości również dobrze się sprawdzi, a jest sporo tańsza. Materiałowe obroże znajdziemy ponadto w wielu różnych wzorach i kolorach więc jeśli to jest dla nas również istotne, warto na nie postawić. Jednak nigdy, pod żadnym pozorem nie powinno się używać obroży typu „kolczatki”. Swego czasu niektórzy stosowali je w przypadku dużych, potencjalnie niebezpiecznych ras. Teraz już wiadomo, że kolczatki sprawiają psu po prostu ból, mogą wbijać się w skórę na szyi i ją uszkodzić. Niestety w niektórych sklepach zoologicznych nadal się pojawiają, jednak trzymajmy się od nich z daleka. Obroża przeciwpchelna to dodatkowa obroża, która ma ochronić psa przed pchłami. Na rynku istnieją też stanowiące ochronę przed kleszczami. Zakładamy ją wraz z klasyczną obrożą. Najczęściej wykonana jest z tworzywa sztucznego.

Upraszczając mamy do wyboru dwa główne rodzaje obroży: klasyczna i puszorek. Każda z nich posiada regulację i nadaje się na spacery. W przypadku szczeniaków lepiej sprawdzą się co prawda klasyczne obroże, ponieważ umożliwiają większą kontrolę nad psem, jednak nauka chodzenia psa na smyczy może również odbyć się za pomocą puszorka. Wiele zależy od psa i naszych umiejętności trenowania.