Produkcja kontraktowa – produkcja na zlecenie

Model biznesowy to szczególny sposób, w jaki organizacja biznesowa zapewnia generowanie dochodów. Obejmuje on wybór oferty, strategie, infrastrukturę, struktury organizacyjne, praktyki handlowe oraz procesy i polityki operacyjne. Produkcja kontraktowa jest jednym z rodzajów modelu biznesowego.

Zalety produkcji kontraktowej

produkcja kontraktowa lekówW produkcji kontraktowej firma wynajmuje producenta kontraktowego do produkcji komponentów lub produktów końcowych na podstawie projektu firmy wynajmującej. Produkcja na zlecenie (np. produkcja kontraktowa leków) oferuje szereg korzyści. Przykładem może być m.in. oszczędność kosztów. Firmy oszczędzają na kosztach kapitałowych, ponieważ nie muszą płacić za obiekt i sprzęt potrzebny do produkcji. Mogą również zaoszczędzić na kosztach pracy, takich jak płace, szkolenia i świadczenia. Korzyści wynikające z tego typu współpracy są obopólne. Zauważalne zarówno dla firmy zatrudniającej jak i dla zakładu kontraktowego. Umowa między producentem a firmą, dla której produkuje, może obowiązywać przez kilka lat. Producent wie, że będzie miał zapewniony stały dopływ towarów przynajmniej do czasu wygaśnięcia umowy. Firmy mogą korzystać z umiejętności, których same nie posiadają, a które posiada producent kontraktowy. Producent kontraktowy może mieć kontakty z dostawcami surowców lub znać metody zwiększania efektywności produkcji. Istotną kwestią i zaletą jest zapewnienie odpowiedniej jakości.

Producenci kontraktowi dysponują własnymi metodami kontroli jakości, które pomagają im wcześnie wykrywać podrobione lub uszkodzone materiały. Dodatkowo, mając wielu klientów, dla których produkują, mogą zaoferować niższe koszty pozyskania surowców, korzystając z efektu skali. Im więcej jednostek znajduje się w jednej dostawie, tym niższa jest cena za jednostkę.