Pompa głębinowa – usterki

Chociaż pompy najczęściej transportują wodę, której później korzystamy, na przykład spożywając ją, to musimy pamiętać, że taka pompa będzie miała kontakt z zupełnie inną wodą niż ta, z którą będziemy się spotykali, odkręcając kran, ponieważ po drodze jest jeszcze całe mnóstwo filtrów i innych ważnych elementów. Właśnie dlatego w pompie głębinowej mogą osadzać się różne zanieczyszczenia, ale w praktyce nie tylko one okazują się źródłem kłopotów. Na szczęście naprawiać pompy można przy niewielkich kosztach, ponieważ w wielu przypadkach zamiast wymiany części możliwe jest ponowne obrobienie starych. Z wirnikami i bieżniami tak się właśnie postępuje.

Gdzie można naprawić pompę głębinową?

naprawa pomp głębinowychNaprawy takich pomp dzielimy przede wszystkim na dwie podstawowe grupy, bo są to naprawy, które mogą wymagać całkowitego demontażu, czyli na przykład takie polegające na wymianie uzwojenia silnika, bo wtedy w większości przypadków nie da się ich przeprowadzić na miejscu. Nowo założone uzwojenie musi być bowiem polakierowane i wysuszone w odpowiedniej temperaturze, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy będzie ono mogło rzeczywiście z powodzeniem przewodzić prąd elektryczny o różnym natężeniu. Nie zapominajmy o tym, że znaczenie w przypadku każdej pompy ma również stan elementów zabezpieczających taki silnik przed działaniem wody i uszczelnienia mogą po prostu z biegiem czasu się skruszyć. Wtedy naprawa pomp głębinowych może wiązać się również z koniecznością wymiany szpilek lub innych elementów, które utrzymują takie uszczelnienia na swoim miejscu przez całe lata. Oczywiście należy pamiętać o tym, że pomimo różnic pomiędzy poszczególnymi modelami praktycznie wszystkie pompy potrzebują do prawidłowego funkcjonowania energii elektrycznej. Źródło kłopotu można znaleźć nie we wnętrzu pompy tylko w uszkodzonej instalacji, bo nawet najlepsze przewodniki z czasem tracą swoje właściwości, a izolacje kabli kruszeją.

Na szczęście to wszystko również da się bez większego kłopotu wymienić. Tym bardziej że dostępne są teraz takie izolacje na kable, które można obkurczać przy użyciu czegoś, co podgrzeje je do odpowiedniej temperatury. Tak proste naprawy w wielu przypadkach są wykonywane bezpośrednio na miejscu, a po upewnieniu się już pompa rzeczywiście prawidłowo funkcjonuje, jest ona przez specjalistę ponownie wkładana w miejsce swojego przeznaczenia. Można dalej swobodnie korzystać ze studni lub innego odwiertu. Naprawioną pompę głębinową rozpoznaje się nie tylko po nienagannym działaniu, ale również eleganckim wyglądzie.