Opony stosowane do roweru MTB

 

Posiadając swój własny rower MTB, czy to jako amator, czy też jako zawodowiec, warto pamiętać, że odpowiednie opony pozwolą nam na przyjemną i bezpieczną jazdę. Opona do roweru górskiego musi charakteryzować się kilkoma ważnymi czynnikami. W sklepach stacjonarnych oraz internetowych jest bardzo szeroki wybór tego produktu. Jakie więc opony należy kupić, aby być pewnym, że będą pasowały do naszego stylu jazdy?

Wybór nowych opon do roweru górskiego

nowe opony do roweru mtbCzasami zdarza się, że nasze opony podczas ekstremalnej jazdy się zużyją lub uszkodzą. Zawsze można kupić nowe opony, które będą specjalne do konkretnej jazdy. Dostępne są one w wielu sklepach specjalistycznych, które zajmują się sprzedażą akcesoriów do roweru. Również sklepy internetowe oferują szeroki wybór. Jakie nowe opony do roweru MTB będą najlepsze? Najważniejszym parametrem podczas kupowania ich jest rozmiar. Powinny być one dopasowane do obręczy roweru. Muszą kupić takie, które są odpowiedniej średnicy oraz szerokości. Żeby się zmieściły muszą być również dopasowane do ramy i widelca w rowerze. Jej szerokość powinno dobierać się do własnych preferencji jazdy. Im szersza opona tym będzie ona miała większą przyczepność do podłoża. Charakteryzować się też będzie lepszą amortyzacją i oporem toczenia. Do typowych rowerów górskich jakimi są MTB szerokość opon powinna się mieścić w przedziale od 49 milimetrów do 61 milimetrów. Drugim istotnym parametrem jest rodzaj bieżnika. Istnieją trzy główne rodzaje i są to bieżniki gładkie lub prawie gładkie, terenowe oraz semi-slick. W rowerach górskich najlepiej sprawdzają się opony z bieżnikiem terenowym. Na takiej oponie znajdują się wystające kostki bieżnika, które mogą być różnej wielkości. Wszystko zależy od tego do jakiego rodzaju terenu są one przeznaczone. Najlepszą przyczepność wykazuje w trudnym terenie oraz podczas trudnych warunków pogodowych. Dlatego też najlepiej jest wykorzystać taką oponę w rowerach górskich lub przełajowych. Warto wspomnieć, że taki bieżnik na asfalcie stawia spore opory i jest głośny. Dlatego dla osób, które użytkują swój rower MTB zarówno na asfalcie jak i w trudniejszym terenie doskonałą alternatywą będą opony z bieżnikiem semi-slick. Charakteryzują się one tym, że na środku opony nie ma odstających elementów i są one delikatniejsze. To dlatego opona dużo lepiej toczyć się będzie po asfalcie. Klocki bieżnika znajdują się na jej bokach i to dzięki nim opona łapie lepszą przyczepność na piaszczystym i bardziej wymagającym terenie. Jest to niezwykle uniwersalny wybór do roweru.

Wybór odpowiednich, nowych opon do roweru górskiego MTB powinien przede wszystkim polegać na dopasowaniu ich do naszego stylu jazdy. Muszą się one charakteryzować bardzo dobrą przyczepnością i amortyzacją, żeby poruszanie się na rowerze było bezpieczne i przyjemne. Takiego typu rowerów używa się głównie w trudnych terenach, dlatego odpowiedni bieżnik oraz szerokość opony powinny być kluczowymi czynnikami podczas wyboru opon. Nie można zapomnieć również o ich rozmiarze, aby pasowały do ramy naszego roweru.