Opis substancji chemicznej

Chociaż często nie mamy świadomości, w naszym bliskim otoczeniu znajduje się całkiem sporo substancji chemicznych. Każdy kosmetyk, z którego użyteczności korzystamy na co dzień, najczęściej zawiera w swoim składzie różne substancje chemiczne, które odznaczają się określonymi właściwościami. Oczywiście, w przypadku kosmetyków mamy do czynienia z bezpiecznymi substancjami, a nie wszystkie muszą takie być.

Czym jest karta charakterystyki?

karty charakterystyk substancji chemicznychW głównej mierze o tym, czy dana substancja chemiczna jest bezpieczna, czy też niekoniecznie, decydują właściwości, jakimi się ona charakteryzuje. Ze względów bezpieczeństwa każda substancja chemiczna powinna posiadać kartę, w której zostaną uwzględnione wszystkie informacje powiązane z jej właściwościami i z ewentualnymi zagrożeniami, jakie mogą wystąpić podczas korzystania z niej. Dzięki temu możliwe jest opracowanie rozwiązań w zakresie bezpiecznego transportowania, przechowywania i użytkowania danej substancji. O tym, jakie właściwości posiadają określone preparaty informują nas karty charakterystyk substancji chemicznych, które opracowywane są przez chemików. Oczywiście, karty te są odpowiednio ustandaryzowane, dzięki czemu niezależnie od tego, kto będzie opracowywał właściwości danej substancji, zawsze pojawią się w dokumencie wszystkie wymagane informacje. Samo przygotowywanie kart charakterystyk jest wymagane przez prawo i tak naprawdę każdy producent substancji chemicznych jest zobowiązany do realizowania tego obowiązku.

Bardzo ważną częścią karty charakterystyki jest punkt dotyczący pierwszej pomocy w sytuacji, gdy substancja będzie bezpośrednio oddziaływała na żywy organizm, np. człowieka. Dzięki temu każdy, kto pracuje z daną substancją wie, w jaki sposób reagować w ramach pierwszych działań ratunkowych w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia.