Nowoczesne urządzenia do magazynowania prądu

Domowe instalacje fotowoltaiczne najczęściej nie są zbyt rozbudowane, gdyż służą wyłącznie do minimalizowania kosztów energii elektrycznej. Nie są używane do całkowitego zasilania domowego wyposażenia, a przez to nie muszą mieć dużego magazynu energii, który mógłby przechowywać prąd mogący zapewniać zasilanie nawet przez kilka miesięcy.

Najbardziej niezawodny magazyn prądu do elektrowni słonecznej

magazyn prądu do fotowoltaikiDuże magazyny energii obecne są jednak w tych domowych instalacjach, które stanowią główne, czy nawet jedyne, źródło prądu w danym domu. Są to oczywiście bardzo dobre urządzenia, nie tylko pojemne ale również niezawodne, gdyż każda awaria mogłaby wywołać niemałe problemy, zwłaszcza zimą, gdy magazynowany prąd jest zużywany bardzo szybko, aczkolwiek odnawiany powoli. Nowoczesny magazyn prądu do fotowoltaiki nie jest więc najtańszą i najprostszą instalacją, a rozbudowanym i nowoczesnym magazynem, złożonym z najlepszych ogniw i akumulatorów. Często składa się z zaawansowanych, półprzewodnikowych ogniw, magazynujących prąd znacznie dłużej bez ubytków i samoczynnego rozładowania. Takie ogniwa mogą przechowywać energię elektryczną pod wysokim napięciem nawet przez kilka lat, i rzadko ulegają typowym awariom, jakie można zaobserwować w akumulatorach wysokopojemnościowych.

Ogniwa te są oczywiście większe niż akumulatory kwasowe, standardowo używane w zwykłych instalacjach przydomowych, i należą do droższych urządzeń, choć często bywają dokładane do istniejących banków energii, lub też są ich jedynym rodzajem urządzenia, z racji wysokiej niezawodności, pojemności i ogólnej jakości. W ofertach producentów fotowoltaiki do domów prywatnych pojawiają się one więc coraz częściej, w bardzo zróżnicowanej gamie wielkości i dołączonych akcesoriów.