Nity oraz ich zastosowanie

Nitowanie to powszechna technika łączenia ze sobą metalowych konstrukcji. Już dawniej powszechnie wykorzystywano tą metodę montażową podczas konstrukcji statków. Obecnie z powodzeniem stosowania jest podczas budowy hal produkcyjnych, czy mostów wykonanych z żelaza. Z uwagi na różnorodne możliwości, związane z nitowaniem, na rynku dostępnych jest wiele modeli, pełniących inne funkcje oraz przeznaczonych do specyficznych prac. W zależności od potrzeb, można korzystać z nitów płaskich lub wypukłych.

Szeroki wybór nitów

din 7337Technika nitowania pozwala na wszechstronne mocowanie oraz łączenie ze sobą elementów metalowych. Powszechnie wykorzystywana jest w trakcie produkcji kotłów, którym niezbędna jest odpowiednia wytrzymałość oraz szczelność. Także elementy konstrukcji żelaznych, jak mosty, czy wszelkie elementy nośne, stanowiące szkielet hal produkcyjnych, są tworzone w oparciu o łączenia nitowe. Wiele pojazdów zyskuje wierzchnią powierzchnię, w postaci pokryć blaszanych, które mocowane są odpowiednim rodzaje nitów. Wszechstronne możliwości wynikają między innymi ze sporego wyboru nitów oraz ich rodzajów. Jednym z powszechnym rodzajów są standardowe nity zrywalne, wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej. Do tej kategorii zaliczyć można nity din 7337, które są na co dzień wykorzystywane w różnego rodzaju sektorach przemysłu. Są równie powszechne, co nity stalowe, które jednak nie posiadają właściwości chroniących przed korozją. Innym, ciekawym typem są nity miedziane, które świetnie sprawdzają się w roli przewodnika prądu i ciepła. Z uwagi na łebki, bardzo rozpowszechnione są nity kuliste, które stosuje się najczęściej podczas tworzenia różnego rodzaju konstrukcji. Zapewniają odpowiednią siłę mocowania oraz skuteczny montaż elementów. W przypadku potrzeby przytwierdzenia elementów delikatniejszych, które mocowane są do twardego podłoża, stosuje się nity z dużym kołnierzem, które pozwalają na lepsze rozejście się siły dociskowej, co wpływa na bezpieczeństwo mocowanego elementu.

Technika nitowania wykorzystywana jest od dawna. Ze stoczni, gdzie wykorzystywano ją w trakcie budowy statków, z uwagi na możliwość tworzenia szczelnych konstrukcji, przeniesiona została na rynek motoryzacji, jako element konstrukcyjny w halach produkcyjnych, czy innego rodzaju, rozległych przestrzeniach. Dzięki swojej uniwersalności, na co dzień nity stosowane są w wielu sektorach przemysłu. Ich funkcjonalność wynika także z kilku typów, dostępnych na rynku, co wiąże się ze specyficznym stosowaniem poszczególnych nitów.