Najlepsza dieta dla psów

Coraz większy odsetek właścicieli psów zaczyna rozumieć, że karmienie zwierzaków resztkami z obiadu nie wpływa pozytywnie na jego zdrowie. Wobec tego oczywiście pokarm, jaki dotychczas podawano psu zastępuje się karmami suchymi oraz mokrymi. Niestety najczęściej one również nie są odpowiednie do tego, aby zapewnić psu optymalną dietę.

Czym karmić psa?

popularna dieta barfJeżeli karmienie psa resztkami ze stołu jest nieodpowiednie to mogłoby się wydawać, że jedynym logicznym rozwiązaniem jest podawanie psu specjalnej karmy suchej czy mokrej i rzeczywiście tak jest, jednak i tutaj musimy zwrócić ogromną uwagę na to, jakiej jest ona jakości. Większość karm dostępnych w marketach posiada w swoim składzie przeważającą ilość składników roślinnych zaś te mięsne stanową jedynie dodatek uzupełniający podczas, gdy powinno być zupełnie na odwrót! Czym zatem karmić czworonoga? Na świecie coraz bardziej staje się popularna dieta barf która jest najbardziej optymalną dietą dla psa ponieważ bazuje na podawaniu psu surowego mięsa stanowiącego większość posiłku oraz niewielką ilość produktów zbożowych będących właśnie uzupełnieniem. Barf jest zgodny z tym, jak działa jego układ pokarmowy, a jest on identyczny jak ten u wilków z racji tego, że psy są w końcu ich potomkami. Wilki z kolei jak wiemy są mięsożerne i żywią się mięsem roślinożerców. Zapotrzebowanie na składniki roślinne uzupełniają jedząc zawartość żołądka takiego roślinożercy. 

Stąd właśnie zarówno w diecie wilka, jak i psa wynika niewielka potrzeba jedzenia produktów zbożowych i ogromna względem tych mięsnych. Być może psiaki zostały udomowione już dawno temu, jednak ewolucja pod względem żywienia zbyt mocno się nie zmieniła. Pamiętajmy jednak, aby psa stopniowo przyzwyczajać do takiej diety, a mięso pozyskiwać tylko ze sprawdzonych miejsc.