Lawety samochodowe – kiedy się przydają?

Laweta może występować pod postacią samochodu lub platformy załadunkowej. Obie odnajdują każdego dnia szerokie zastosowanie. Dzięki lawecie możemy w bezpieczny sposób przewieźć uszkodzone auto lub przywieźć je z zagranicy. Tak naprawdę laweta samochodowa oferuje wiele możliwości, o których przeczytasz w dalszej części.

Wykorzystanie lawet samochodowych

lawety samochodoweNa lawecie możemy przewozić nie tylko samochód, ale również sprzęt budowlany, ciężkie materiały, maszyny czy łodzie. Funkcje jakie spełniają lawety samochodowe uzależnione są w głównej mierze od ich rodzajów. Nie każda laweta sprawdzi się do wszystkich zadań. Do najczęściej wykorzystywanych należą lawety z płaską platformą. Ich najczęstszy wybór wynika z funkcjonalności jakie oferują. Wyposażone są one w elementy takie jak podnośniki czy wysięgniki, dzięki którym z łatwością załadujesz na lawetę pojazd. Oprócz tego możesz spotkać się także z lawetami hakowymi i łańcuchowymi oraz z jarzmem metalowym. W przypadku tych drugich jarzmo, w które zostały wyposażone umiejscowione jest pomiędzy przednimi i tylnymi kołami pojazdu, który przewozimy. Wybór odpowiedniej lawety uzależniony jest od zadań jakie ma spełniać. W przypadku transportu pojazdów, które miały stłuczkę najlepiej sprawdzi się laweta wyposażona w wyciągarkę. Jeżeli z kolei zastanawiasz się czy kupić własną lawetę, czy też skorzystać z usług wypożyczalni, określ jak często będziesz z niej korzystał. Jeżeli nie planujesz zbyt często wybierz wynajem. Z kolei działalność oparta na zwożeniu uszkodzonych pojazdów powinna być uzależniona od własnych urządzeń.

Lawety samochodowe przeznaczone są dla samochodów osobowych i ciężarowych. Na rynku odnajdziesz wielu producentów lawet dedykowanych zarówno do jednych jak i drugich. Lawety przeznaczone do holowania dużych pojazdów takich jak autobusy czy ciężarówki muszą posiadać długie, ważone korpusy.