Kupujemy pojemnik na deszczówkę

Zbiorniki na gromadzenie wody deszczowej cieszą się coraz większą popularnością z dwóch głównych powodów. Jeden z nich to z pewnością względy ekonomiczne. Deszczówkę z powodzeniem można wykorzystać do prac w ogrodzie, podlewania roślin zarówno tych na dworze, jak i domowych roślin doniczkowych, oraz nawadniania trawników podczas suszy. Warto zauważyć, że woda deszczowa jest wodą miękką, pozbawioną kamienia, dlatego też może być wykorzystana do spłukiwania toalety w domu czy robienia prania, bez groźby odkładania kamienia w instalacji. Drugi powód, dla którego coraz chętniej wykorzystujemy deszczówkę, to względy proekologiczne.

Rodzaje zbiorników na deszczówkę

podziemne pojemniki na deszczówkęZagospodarowanie wody deszczowej w realny sposób wpływa na ograniczenie wody z sieci, co z jednej strony generuje mniejsze rachunki, z drugiej zaś przyczynia się do zmniejszenia globalnego zużycia wody, co jest istotnym elementem ochrony naszej planety. Warto zatem świadomie podejść do tematu i postawić swoją małą cegiełkę w walce o środowisko naturalne (a przy tym o domowy budżet). Do gromadzenia deszczówki służą nam specjalne zbiorniki, które umieszcza się najczęściej na zewnątrz, przy elewacji budynku, lub rzadziej w piwnicy. W ofercie mamy także podziemne pojemniki na deszczówkę, które najczęściej w postaci podłużnych prostokątnych zbiorników wkopywane są na określoną głębokość, aby zapobiec zamarzaniu wody podczas mrozów. Na jaki zbiornik warto się zdecydować? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na realne potrzeby i możliwości. W przypadku dachu płaskiego lepiej jest zaopatrzyć się w mniejszy zbiornik, niż przy dachu jedno lub dwuspadowym. Montując zbiornik w środku budynku, np. w piwnicy, zyskujemy pewność, że woda tam zgromadzona nie będzie zamarzać, a sam pojemnik nie będzie szpecił podwórka. Natomiast naziemny zbiornik zewnętrzny dobrze jest dopasować stylem do elewacji domu. Dzięki temu będzie stanowił atrakcyjny element wystroju, pełniąc jednocześnie praktyczną funkcję. Jeśli mamy zamiar wykorzystać deszczówkę do spłukiwania toalet bądź prania, warto zwrócić uwagę na duże podziemne pojemniki na deszczówkę. Pomieszczą one odpowiednią ilość wody, która może być używana przez okrągły rok.

Samą instalację dobrze jest zaplanować już na etapie projektu domu, aby uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek i zmian. Samo umieszczenie zbiornika na działce nie wymaga pozwolenia. Jednak jeśli chcemy podłączyć go do domowej instalacji, należy zgłosić to w urzędzie miasta, jak również w miejscowych wodociągach, w celu ustalenia zasad rozliczania rachunków. Pamiętajmy także, aby zbiornik naziemny zewnętrzny umieścić w jak najbardziej zacienionym miejscu, co ograniczy namnażanie się glonów i bakterii pod wpływem promieniowania słonecznego. Nie zapominajmy również o opróżnieniu takiego pojemnika przed zimą i pierwszymi przymrozkami.