Komu wydzierżawić ziemię na fotowoltaikę?

Jeżeli jesteśmy osobą, która posiada grunt na wsi, ale nie uprawiamy ziemi, lub jest ona niezbyt opłacalna pod uprawę na niej roślin, wówczas może nas zainteresować oferta firm, które poszukują takich własnie terenów. Takie firmy zajmują się inwestowaniem w farmy fotowoltaiczne na terenach rolnych.

Czy dzierżawienie gruntu na fotowoltaikę to dobry pomysł?

dzierżawa gruntu rolnego pod farmę fotowoltaicznąMożemy nasze tereny rolne takiej firmie po prostu wydzierżawić. W zamian za to będziemy otrzymywali wynagrodzenie w postaci czynszu opłacanego przez inwestora. Jego wysokość zależy od wielu czynników. Po pierwsze od tego jakiej klasy ziemię posiadamy oraz czy posiadamy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli tak, wówczas będzie to dodatkowym atutem. Na opłacalność takiej inwestycji wpływ ma przede wszystkim obecny poziom nasłonecznienia gruntu. Jeżeli nasza ziemia jest zacieniona, wówczas nikt nie zechce postawić na niej farmy fotowoltaicznej. Firmy nie będą też zainteresowane dzierżawieniem gruntu mniejszego niż jeden hektar. Warto o tym pamiętać jeszcze zanim rozpoczniemy negocjacje z inwestorami. Obecnie dzierżawa gruntu rolnego pod farmę fotowoltaiczną jest coraz częstsza. Bardzo ważne jest też, aby nasz teren był suchy, w przeciwnym wypadku inwestycja może nie dojść do skutku i nie zostanie zrealizowana. Kolejną ważną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest zawarcie odpowiedniej umowy. Inwestor będzie nalegał, aby umowa była jak najdłuższa, zwykle jest to co najmniej dwadzieścia lat.

Zyski z dzierżawy gruntu mogą być znaczne i stawki, jakie płacą inwestorzy, z roku na rok są coraz bardziej korzystne. Dlatego ważne jest, abyśmy w naszej umowie zawarli zapis, dzięki któremu nasza stawka też będzie rosła z roku na rok. Podobnie jak rośnie zysk z produkcji coraz droższej energii elektrycznej.