Kiedy potrzebuję badania pH?

Praca w ogrodzie jest dla mnie szansą na ciągły rozwój, ponieważ poza pewnymi umiejętnościami przy poszczególnych działaniach konieczna jest także wiedza i to taka precyzyjna dotycząca indywidualnych potrzeb znajdujących się tam gatunków. Teraz wielu przedsięwzięć bez badań pH dosłownie sobie nie wyobrażam. Wiem, że są one regularnie wykonywane także przez rolników.

Co trzeba wiedzieć o badaniu pH?

badanie ph glebyJest to przede wszystkim badanie, które umożliwia z większą lub mniejszą precyzją określenie odczynu gleby znajdującej się na konkretnym terenie. Podstawowy podział takich odczynów to kwasowy, obojętny zasadowy. Ze względu na powszechne występowanie w środowisku naturalnym różnych jonów i nie tylko uzyskanie obojętnego odczynu jest niezwykle trudne. Kwasowy i zasadowy jestem w stanie uzyskać poprzez właściwe wykorzystywanie tofu lub wapna. Jeżeli aktualnie potrzebna mi jest gleba typowo kwasowa, to mogę z dużym wyprzedzeniem wymieszać ją w odpowiednich ilościach z trocinami lub nawet igliwiem. Badania są mi potrzebne, wtedy gdy chcę zweryfikować czy rzeczywiście uzyskałem już potrzebny efekt na przykład przed sadzeniem nowych roślin. Badanie pH gleby ma jednak więcej zastosowań. Regularnie wykonuje takie testy polegające przede wszystkim na wykorzystaniu specjalnego płynu, który zmienia kolor w zależności od odczynu gleby.

Na tej podstawie jestem w stanie określić jaki nawóz powinienem wykorzystać na terenie zajmowanym przez konkretny gatunek roślin. Późną jesienią to znaczy po zbiorach przeprowadzam takie badanie, żeby stwierdzić, czy powinienem na zimę pozostawić tam granulki wapna w odpowiednich proporcjach. Lubię badać glebę kupioną w sklepie ogrodniczym w workach, ponieważ to mój sposób weryfikacji jakości takiego produktu.