Jałowe warunki prowadzenia analiz mikrobiologicznych

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak często konieczne jest utrzymanie jałowego środowiska pracy. Taka sytuacja powinna mieć miejsce w każdym laboratorium mikrobiologicznym. To właśnie podczas wykonywania specjalistycznych analiz na materiale biologicznym niezbędne jest zastosowanie specjalistycznego sprzętu, który pozwala na zachowanie jałowego środowiska pracy. Najczęściej stosowanym urządzeniem w analizach tego typu jest komora laminarna. To ona bowiem pozwala na zachowanie maksymalnie czystych warunków.

Działanie komory laminarnej

szczelna komora laminarnaDziałanie komory laminarnej polega na laminarnym przepływie powietrza. Równomierny przepływ warstw powietrza powoduje, iż próbka mikrobiologiczna nie zostanie zanieczyszczona na skutek burzliwego przepływu zanieczyszczonego powietrza. Zanim ten równomierny strumień dotrze do blatu komory laminarnej zostaje oczyszczony z wszelkich zanieczyszczeń dzięki przejściu przez specjalistyczny filtr. To dzięki niemu powietrze jest wyjałowione. Szczelna komora laminarna od odgrodzona od środowiska zewnętrznego dzięki fizycznej barierze. Jest nią szyba wykonana ze specjalistycznego materiału, który jest odporny na działanie różnych substancji. W szybie zainstalowane są specjale rękawice gumowe, dzięki którym możliwe jest precyzyjne wykonywanie analiz chemicznych przez laboranta. Rękawice są wykonane z materiałów, które nie krępują ruchów. Powietrze, które jest wypompowywane z komory laminarnej również zostaje wcześniej oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń, które pochodzić mogą od analizowanego materiału. Konstrukcja komory wykonana jest z wytrzymanych materiałów. Ściany stanowią zwykle stal kwasoodporną. Z kolei blat roboczy wykonany jest z ceramiki, stali chemo lub kwasoodpornej oraz z żywic poliestrowych. Taka struktura zapewnia wysoką wytrzymałość oraz odporność na działanie silnie żrących środków chemicznych. Ceny tych urządzeń nie są wygórowane. Fakt ten sprawia, iż praktycznie każde laboratorium może sobie na nie pozwolić, a tym samym rozszerzyć zakres swojego działania o analizy mikrobiologiczne.

Najważniejszym urządzeniem w laboratorium mikrobiologicznym jest komora laminarna. To w tym urządzeniu wykonywane są wszystkie analizy na wrażliwym materiale biologicznym. Dzięki jego działaniu udaje się stworzyć jałowe warunki środowiska, które pozwalają na właściwe przeprowadzenie analizy, a tym samym na uzyskanie wiarygodnych wyników. A przecież na tym najbardziej zależy każdemu laborantowi i przedsiębiorcy, który działa w tej wymagającej branży.