Jaki przebieg ma badanie geologiczne?

Inwestycje drogowe, które wyróżniają się poważniejszym stopniem zaawansowania, wymagają właściwego przygotowania. Trzeba bowiem się upewnić, że budowa nowego odcinka drogi, czy też przejścia kolejowego, będzie w danym miejscu w pełni bezpieczna. Z całą pewnością niezbędne okażą się w takiej sytuacji odpowiednie badania gruntu.

Kto może zlecić badanie geotechniczne?

badania geotechniczne w małopolskimPoruszając się po polskich drogach z coaz więksż aczetsoltiwością można napotkać na roboty drogowe, czasem bardzo skomplikowane. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę  z tego, że każde tego typu prace poprzedzone są długimi przygotowaniami, które często trwają bardzo długi okres czasu. Bez wątpienia przed każdymi tego typu pracami bezwzględnie trzeba wykonać własciwie badania geotechniczne w małopolskim. Wynika to z faktu, że roboty drogowe zawsze powiązane są z jakimś zagrożeniem dla pracowników, którzy takie prace wykonują. Niemal każda prac drogowa nawet taka związana z poszerzeniem odcinka jezdni, wymaga wykonania wykopu,  to zawsze może być powiązane z pewnym zagrożeniem dla pracowników. Dzięki właściwie wykonanym badaniom geotechnicznym jednak można się upewnić, czy grunt w danym miejscu jest na tyle stabilny, aby nie stwarzał żadnego zagrożenia w trakcie przebiegu prac. Warto pamiętać również o tym, że roboty drogowe są jednymi z tych, gdzie wykonanie badań geotechnicznych i przedstawienie ich wyników jest bezwzględnym warunkiem uzyskania pozwolenia na budowę. 

Badania potwierdzające stabilność gruntu są szczególnie często wykonywane przed robotami drogowymi. Wynika to z faktu, że niemal zawsze są one związane z wykonaniem wykopu. Jego wykonanie zaś na gruncie osuwistym, może już stwarzać poważne zagrożenie dla osób, któe s aztrudnione przy relaizacji dnaje inwestycji.