Jak zwalczyć pasożyta warrozy?

Warroza jest chorobą wywoływaną przez roztocza Varroa destructor. Bytują one na larwach jak i na dorosłych dojrzałych już pszczołach. Roztocza widoczne są gołym okiem, gdyż wielkość jednego pajęczaka to 1,4 mm. Czemu roztacza te są ta bardzo groźne dla owadów? Powodów mamy kilka.

Groźna choroba pszczół warroza

dyfuzor do zwalczania warrozyJednym z głównych powodów dla których pasożyty są tak groźne to fakt, że samice żywią się hemolimfą pszczół oraz czerwiu. To prowadzi do ogólnego osłabienia owadów. Drugim powodem jest to, że przy pobieraniu hemolimfy pasożyty roznoszą różne choroby wirusowe, które niestety dziesiątkują pszczoły. Cały cykl rozwojowy tego pasożyta trwa około 10 dni. Na wiosnę pasożytów może być kilka lub kilkadziesiąt. Łatwo obliczyć , że do jesieni pasożytów może być nawet kilka tysięcy. Nieleczone rodziny pszczele mogą nie przetrwać nadchodzącej zimy ze względu na inwazję pasożyta. Warroza na samym początku dotyczyła jedynie pszczół apis cerana pochodzących z Azji. Jednak w późniejszym okresie zaczęły one atakować pszczołę miodną. Pasożyt szybko zaczął się przenosić i w latach osiemdziesiątych dotarł do polskich pasiek. Niestety aktualnie nie ma skutecznego remedium, które zlikwidowałoby pasożyty na dobre. Pasożyt jest tak trudny do zwalczenia również ze względu na to, że metody leczenia nie mogą zaszkodzić pszczołom. Jedną z najskuteczniejszych metod jest odymianie uli w tym celu stosuje się dyfuzory. Każdy doświadczony pszczelarz wykorzystuje dyfuzor do zwalczania warrozy. Dzięki temu ma pewność, że dym, który ma pomóc pszczołom w oczyszczeniu się z pasożytów dotrze w każde miejsce ula. Zabieg zwalczania pasożytów dyfuzorem przeprowadza się przez wylotek, bez zbędnego zaglądania do ula, które mogłoby dodatkowo stresować owady. Dyfuzor pozwala na łatwą aplikację leku. Cały zabieg trwa dosłownie kilka minut i daje nam pewność, że pasożyty zostały zrzucone z futerek pszczół.

Sprzęt do walki z warrozą pozwala na skuteczną walkę z tym pasożytem. Jednak naukowcy i farmaceuci cały czas poszukują leku, który zniszczył by pasożyta całkowicie. Pasożyty z roku na rok stają się coraz bardziej odporne na leki co pokazuje, że jeśli szybko nie zostanie wdrążone nowe rozwiązanie pszczoły mogą wyginąć, a z nimi także i my.