Jak pozbyć się wilgoci z osuszaczem?

Urządzenia do osuszania powietrza są przydatne zarówno na użytek domowy, jak i w profesjonalnej firmie świadczącej kompleksowe usługi. Bardzo często osuszacz wykorzystywany jest w pracach budowlanych. Doskonale sprawdza się na budowie, skracając czas oczekiwania na wyschnięcie nowych posadzek czy tynków, co ogranicza przestoje w pracach i przyspiesza wykończenie. Urządzenie to jest równie przydatne w sytuacjach awaryjnych, np. kiedy mieszkanie zostało zalane przez sąsiada.

Osuszacz – kupić czy wynająć?

najlepsze osuszacze budowlaneCzęstym powodem do rozważenia kupna osuszacza jest problem z wilgocią w domu. Niestety często reagujemy dopiero wtedy, gdy na ścianie pojawia się pleśń lub grzyb, co stanowi nieprzyjazne warunki dla zdrowia domowników. Osuszacz w takiej sytuacji okazuje się być niezbędnym urządzeniem do doprowadzenia budynku do porządku. Jednak trzeba pamiętać, że samo urządzenie nie załatwi problemu. Podstawa to odpowiednie zabezpieczenie budynku przed działaniem wilgoci, czyli odpowiednia hydroizolacja. Najlepsze osuszacze budowlane poradzą sobie nawet z ogromną ilością wilgoci w ścianach i sufitach. Jest jeden warunek, nie należy stosować osuszacza bez skutecznej izolacji przeciwwodnej lub przeciwwilgociowej. W innym przypadku wilgoć będzie zasysana przez osuszacz z gruntu lub zza ściany, co może spowodować odwrotny skutek, czyli znaczny wzrost zawilgocenia. Czym charakteryzują się najlepsze osuszacze budowlane? Przede wszystkim są to urządzenia bardzo wydajne. Pamiętajmy, że podczas zakupu należy dopasować moc urządzenia do wielkości powierzchni, jaka ma być osuszona. Na rynku dostępne są modele o małej wydajności do użytku domowego, a nawet do  miejscowego osuszania małych powierzchni. Mamy także modele o dużej mocy i wydajności, które poradzą sobie z powierzchnią ponad 100 m2. Bardzo ważnym elementem osuszacza budowlanego jest dobrej jakości, prosty w czyszczeniu filtr. Dzięki niemu urządzenie może pracować nawet w niekorzystnych warunkach, jakimi jest silne zapylenie podczas prac remontowych. Obudowa modelu budowlanego musi być solidna, aby chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, a sam sprzęt powinien być mobilny i wygodny w użytkowaniu.

Osuszacze to urządzenia różniące się wielkością, wydajnością oraz oczywiście ceną. Duży, wydajny model nie należy do tanich, dlatego warto zastanowić się nad jego wypożyczeniem. Inwestycja w kupno sprzętu, który może się przydać tylko raz nie będzie opłacalna. Dużo bardziej opłaca się wynająć profesjonalną firmę świadczącą kompleksowe usługi, w których skład wchodzą oględziny budynku, dopasowanie urządzeń do osuszania i rozwiązanie problemu z wilgocią.