Czy królik może jeść zioła?

 

Króliki uwielbiają świeże warzywa i zioła. Najlepiej oferować im ich szeroką gamę, ponieważ wzbogaci to ich dietę pod względem zapachu, smaku i wartości odżywczych. Podczas gdy większość ziół, które zwykle można znaleźć w lokalnym sklepie spożywczym, jest bezpieczna dla królika, niektóre z nich mogą być toksyczne. Poniżej krótkie omówienie najlepszych ziół dla królika.

Rola ziół w diecie królika

polecane zioła dla królika 1 kgBazylia to doskonałe zioło, które pomogą królikowi w trawieniu. Nawet najbardziej wybredne króliczki zwykle ją uwielbiają. Bazylia zawiera wysoki poziom wapnia i nie powinna być podawana codziennie. Kolendra to kolejne świetne zioło, które można codziennie dodawać do diety królików. Oprócz zawartości przeciwutleniaczy może pomóc zwalczać infekcje układu pokarmowego i wspomagać odporność organizmu. Kolendra jest bogata w błonnik, który pomaga w utrzymaniu zdrowego układu pokarmowego królików. Kolejnym ziołem, o którym warto wspomnieć jest koperek. Wiele przysmaków dla królików zawiera dużo cukru, ale zioła nie zawierają go prawie wcale, z tego powodu są świetne jako przysmaki. Można podać swojemu królikowi koperek, aby zapobiec problemom zdrowotnym, ponieważ zawiera on wysoki poziom przeciwutleniaczy, minerałów i witamin. Karmiąc koperkiem królika, zapobiega się zastojowi przewodu pokarmowego, ponieważ koperek ma wysoki poziom błonnika. Melisa to polecane zioła dla królika 1 kg, które można dodawać do diety co kilka dni. Ma wiele zalet, takich jak pomoc przy wzdęciach i gazach, a także może potencjalnie redukować poziom stresu. Mięta to bezpieczne zioło, które można podawać królikowi. Wykazano, że mentol rozluźnia jelita u wszystkich zwierząt. Chociaż karmienie miętą królików ma wiele zalet, na początku należy ograniczyć jej ilość do niewielkich porcji co kilka dni. Spożywanie zbyt dużej ilości jakiejkolwiek nowej rośliny może powodować biegunkę u niektórych królików. Rozmaryn to bardzo bezpieczne zioło dla królika, ale na początku najlepiej jest podawać je z umiarem, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować biegunkę. Niektóre króliki nie jedzą rozmarynu ze względu na silny zapach. Pomocne może być podawanie tego zioła razem z innymi ziołami, aby zamaskować zapach.

Najlepiej unikać podawania królikowi jakiegokolwiek zioła, jeśli nie wiadomo, czy jest ono dla niego bezpieczne. Lepiej się zabezpieczyć i nie podawać królikowi czegoś, o czym nie wiadomo jak działa, niż spowodować ciężką chorobę lub nawet śmierć pupila. Wprowadzając nowe zioła do diety najlepiej robić to stopniowo, aby upewnić się, że żołądek królika dobrze je toleruje.