Co warto wiedzieć o wkrętach do drewna?

Zasadniczo wkręty do drewna z łbem płaskim są często używane do otworów z łbem stożkowym. Ich płaski łeb pozwala na uzyskanie równej powierzchni po wkręceniu w otwór z łbem stożkowym. Ten rodzaj śruby jest zwykle używany w konstrukcjach, w których ważny jest odstęp. Śruba z płaskim łbem jest mierzona od góry do dołu, a nie od łba do ogona. Jeśli potrzebujemy śruby z łbem płaskim, łączniki elektroniczne mogą nam pomóc. 

Istnieje kilka rodzajów wkrętów do drewna

wkręty torx 5x50Oto kilka zastosowań wkrętów do drewna z łbem płaskim. Łeb lejka do wkrętów do drewna jest idealnym łącznikiem do drewna, MDF i innych materiałów wytworzonych przez człowieka. Głęboko nacięty, odwrócony nić spiralny penetruje melaminę i płytę wiórową bez odpryskiwania. Ta uniwersalna śruba jest pierwszą śrubą z łbem lejka, która może być używana do wszystkich celów. Jeśli kiedykolwiek zmagaliśmy się ze śrubą, która zerwała się podczas próby jej dokręcenia, prawdopodobnie jesteśmy nowicjuszem jeśli chodzi o wkręty torx 5×50. Te małe, chromowane wkręty do drewna z rowkiem są dostępne w wielu sklepach detalicznych ze sprzętem. Kiedy będziemy gotowy, aby zająć się kolejnym projektem, zacznijmy od zlokalizowania wkrętu do drewna o odpowiednim rozmiarze. Następnie należy użyć śrubokręta z rowkiem dopasowanym do szerokości łba śruby. Śruby i wkręty do drewna mają łeb sześciokątny, ale wkręty do drewna mają wiele rodzajów łbów. Śruby te wymagają dokręcania za pomocą klucza grzechotkowego lub nasadowego. Śruba opóźniająca ma również ramię poniżej głowy i nie jest samogwintująca. Śruby do drewna są dobrym wyborem, jeśli potrzebujemy wysokiego poziomu momentu obrotowego. W wywiercony otwór należy włożyć śrubę do drewna.

Jeśli chcemy coś ze sobą połączyć, możemy być zdezorientowany różnicą między wkrętami do drewna a metalowymi. Chociaż oba mają standardowe długości i funkcje, różnica między tymi rodzajami śrub nie jest tak wyraźna, jak wielu uważa. Jest raczej kilka cech, które je wyróżniają. Różnice tkwią w rodzajach materiałów, z których są używane. Wkręty do drewna są zwykle mniejsze i mają grubszy gwint, podczas gdy wkręty metalowe mają drobniejszy gwint na całym korpusie.