Co robi maszyna tartaczna?

 

Tartaki to miejsca, w których każdego roku przetwarza się naprawdę duże ilości drewna. Świadczy to nie tylko o dużym zapotrzebowaniu na poszczególne produkty pochodzące od takich właśnie firm, ale również o znakomitym zapleczu maszynowym. Jak rozpoznać nowoczesną maszynę tartaczną? Wyjaśniono to w uproszczeniu poniżej. Bądźmy jednak świadomi tego, że takie maszyny są coraz częściej automatyczne.

Jak wygląda praca przy maszynach tartacznych?

maszyny tartaczne producentŻeby taka maszyna mogła w ogóle prawidłowo wykonywać swoją funkcję, musi być najpierw odpowiednio przystosowana. Przy pomocy nowoczesnych traków możemy bowiem produkować teraz elementy o naprawdę zróżnicowanych kształtach i rozmiarach. W przypadku tych wyposażony w metalowe brzeszczoty bardzo dużo zależy od ich ustawienia, a także ilości. Maszyny tartaczne producent buduje jednak w taki sposób, aby większość pracy była wykonywana przez konkretne układy. Znaczenie tutaj mają nawet specjalne rolki lub inne elementy, które umożliwiają stopniowe przesuwanie fragmentu drewna w stronę wspomnianych powyżej ostrzy. Prędkość czegoś takiego można zmieniać, dopasowując, chociażby do gatunku drewna. Żeby powstające w ten sposób deski lub belki rzeczywiście były proste, metalowe piły koniecznie muszą być precyzyjnie naostrzone i dobrze naciągnięte. Te maszyny wymagają regularnych konserwacji, żeby zachowały sprawność na długo.

Maszyna może być wyposażona nawet w specjalny chwytak, który sprawia, że deski wychodzące z traka będą ułożone we właściwej pozycji. Nowoczesnym maszynom tartacznym zawdzięczamy możliwość produkcji różnych elementów przy minimalnej ilości odpadów. Tymi odpadami są przede wszystkim fragmenty kory. Coś takiego może wytworzyć nawet listwy o stosunkowo niewielkiej grubości i dużej długości.